Będąc małymi dziećmi lubiliśmy przed zaśnięciem wysłuchać bajki o czerwonym kapturku i złym wilku czy o rybaku, złotej rybce i trzech życzeniach. Bajki nas uspokajały. Stanowiły swojego rodzaju rytuał, bez którego ciężko było nam zasnąć lub bez którego nie spaliśmy snem twardym pełnym kolorowych snów. Osobami, które wtedy czytały nam bajki byli nasi rodzice, czasami starsze rodzeństwo, jeśli ktoś miał to szczęście takowe posiadać, ale bardzo często, również nasi dziadkowie. Będąc pod ich opieką czuliśmy się bezpieczni i kochani. Często to także oni uczyli nas czytać, korzystając z naszego pierwszego w życiu podręcznika. Kto z nas nie pamięta, że „Ala ma kota”. Książki i dziadkowie mają wiele ze sobą wspólnego. W książkach często spotykamy pozytywne zakończenie i tak samo jest z dziadkami. To oni szczęśliwie kończą nasze dziecięce przygody. Zszyta dziura na spodniach, tak by mama się nie dowiedziała, czy wymiana okienka stłuczonego przez piłkę tak, by nikt się o tym nie dowiedział. Dziadkowie to wyjątkowe osoby w życiu każdego z nas, dlatego zasługują na wyjątkowe prezenty.

Co kupić dziadkom i dlaczego książka to dobry pomysł?

Prezent dla babci i dziadka powinien być wyjątkowy. Jednym z takich niepozornych prezentów, które z pewnością ucieszą naszych dziadków jest dobra książka. Jak zatem wybrać książkę, by sprawić im przyjemność? Oto kilka cennych wskazówek:

– Nasi dziadkowie to osoby, które czytanie mają we krwi. Pamiętajmy, że internet powstał dopiero za naszego życia, dlatego książki były dla nich odskocznią od dnia codziennego. Dopiero później telewizja przejęła tę rolę. Zanim jednak to się stało czytanie, o ile pozwalała na to sytuacja ekonomiczna było jedną z największych atrakcji. Kupując książkę pamiętajmy o tym. Wybierzmy książkę ciekawą, która poszerza horyzonty oraz perspektywę.

– Wybierzmy książkę z trudnym tematem. Nasi dziadkowie jak nikt potrafią dyskutować i polemizować na najwyższym kulturalnym poziomie. Jeśli i my przeczytamy książkę, którą im sprezentujemy możemy zapewnić wszystkim ciekawy temat na długie dysputy.

– Książka o genealogii to kolejny fantastyczny pomysł. Być może zachęcimy naszych dziadków do narysowania drzewa naszej rodziny, dzięki czemu nie tylko lepiej poznamy samych siebie, ale także nasze korzenie.

– Kupmy książkę podróżniczą. Jeśli nasi dziadkowie marzą o jakieś wspólnej podróży np. do Portugalii, książką może być impulsem do działania. 

Warto być razem

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, byśmy byli przy naszych dziadkach, tak jak oni byli kiedyś przy nas i by razem zapisywać kartki w książce pod tytułem „życie”. Bez względu jaką książkę kupimy, dbajmy o naszych dziadków bo na to zasługują.